יעוץ פנסיוני מקצועי

יעוץ פנסיוני

רוצה להתחיל לשכור את שירותיו של יועץ פנסיוני, אבל לא בדיוק מבין מה זה אומר, ואיך הוא שונה מסוכן ביטוח? אנחנו כאן כדי לעשות סדר בבלאגן. המשיכו לקרוא כדי ללמוד הכל על יעוץ פנסיוני.

מה זה פנסיה?

פנסיה היא תכנית פרישה המחייבת את המעסיק לתרום למאגר הכספים המופרש לטובת העובד בעתיד. מאגר הכספים מושקע מטעם העובד, והרווחים מההשקעות מניבים לעובד הכנסה עם פרישתו.

בנוסף לתשלומי המעביד הנדרשים, בחלק מהתוכניות הפנסיוניות יש מרכיב השקעה מרצון. תוכנית פנסיה עשויה לאפשר לעובד לתרום חלק מהכנסתו השוטפת משכר לתוכנית השקעה כדי לסייע במימון הפרישה. המעסיק רשאי גם לבחור לתרום בעצמו חלק נוסף מההפרשות השנתיות של העובד, עד לאחוז מסוים או לסכום שקלים מסוים.

מה עושה יועץ פנסיוני, ואיך הוא שונה מסוכן ביטוח?

יועץ פנסיוני מטרתו לספק לכם ייעוץ אובייקטיבי לגבי תכנית הפנסיה שלכם, ללא שילוב אינטרסים או שיקולים כלכליים שלו. זאת בשונה מסוכן ביטוח, אשר שייך לחברת ביטוח או מוסד מסוים, ולכן מגיע עם אינטרסים כיוון שהוא מרוויח עמלה מחברת הביטוח על עסקאות שאתם מצבעים הקשורה לתכנית הפנסיה שלכם. יועץ פנסיוני לא מקבל עמלה על עסקאות, אלא רק שכר טרחה מהלקוחות.

מה ההכשרה של יועץ פנסיוני?

יועץ פנסיוני מחויב להיות בעל רישיון לייעוץ פנסיוני. הרישיון מתקבל לאחר מעבר שני מבחנים תובעניים מטעם הממונה על שוק הון והרשות לניירות ערך. נוסף על כך, צריכים היועצים הפנסיונים לעתיד לבצע התמחות של 6 חודשים אצל מומחה בתחום. מי שמצליח במבחנים ובהתמחות מקבל לבסוף את רישיון היועץ הפנסיוני ורשאי להתחיל לעבוד בתפקיד זה. יועץ פנסיוני צריך להיות בקיא בנושאים רבים ומגוונים, כמו דיני עבודה, דיני נזיקין, מיסוי, ביטוח, ניהול סיכונים וכו'.

למה חשוב שיהיה לי ייעוץ פנסיוני?

רוב הישראלים לא יודעים מה קורה עם תוכניות הפנסיה שלהם, ולא ערוכים כלל לתקופה זו. יש גם אנשים רבים שלא מעדכנים את הפנסיה שלהם במשך שנים. ברור לחלוטין מדוע אנשים בוחרים להימנע מההתעסקות בפנסיה. אף אחד לא אוהב ביורוקרטיה, ואם זה לא דבר שמחייב התעסקות מיידית, מעדיפים לא לעשות זאת. בנוסף, תקופת הפנסיה נראית רחוקה להרבה אנשים, ולכן הם לא רואים צורך להתכונן אליה עדיין.

עם זאת, חשוב לזכור שעם העלייה בתוחלת החיים בשנים האחרונות, תקופת הפנסיה יכולה להימשך כ- 30 שנה ואפילו יותר. לכן, יש להיערך אליה כבר בגיל צעיר ולא להתעלם מההכרח הזה. פעמים רבות, לעצמאיים ושכירים אין אפילו תוכנית פנסיונית מסודרת או שיש להם תוכנית פנסיה שלא מגנה על הסכום הכולל של ההכנסות שלהם. מקרה כזה יכול להותיר אותם בעתיד עם סכום פנסיה נמוך, שלא יאפשר להם חיים נוחים וקלים לאחר גיל הפרישה.

כולם צריכים את ההגשה של הפנסיה שתתמוך בהם ותעניק להם ביטחון לאורך השנים כי יוכלו ליהנות מגיל הפרישה כראוי. בנוסף, פנסיה יכולה להגן על אנשים בעת אובדן כושר עבודה בעקבות פציעה או נכות, וכמובן במקרה של מוות יכולה לספק הכנסה הכרחית למשפחה הקרובה.

ההשקעה בפנסיה היא דבר חיוני וחשוב, שאין להתעלם ממנו, הרי כל אחד מעוניין לשמור על רמת החיים שלו לאורך השנים על מנת לחיות בלי דאגות לטווח הרחוק.

איך בוחרים יועץ פנסיוני?

הדבר הראשון שיש לבצע לפני שמתחילים לשכור את שירותיו של יועץ פנסיוני הוא לוודא כי הוא בעל רישיון מורשה לעסוק בתחום. יש שני אפשרויות לעשות זאת. ניתן לבקש מהיועץ עצמו לראות את הרישיון שלו, וניתן לחפש באתר משרד האוצר את הרישיון שלו.

מלבד זאת, כדאי גם לבחון את הניסיון של היועץ. תרצו שליועץ שלכם יהיה ניסיון רב וידע מעמיק בתחום, על מנת שיוכל לייעץ לכם בצורה טובה ונכונה עבורכם. ניתן לבדוק את האתר האינטרנט שלו ולראות האם קיימות ביקורות על השירות שלו, ואפשר אפילו לבקש ממנו טלפונים של לקוחות קודמים; כך תוכלו לשמוע מהם האם היו מרוצים מהשירות שסיפק להם.

כמובן שההמלצה המשמעותית ביותר שלנו היא לקבל המלצות מחברים ומשפחה על היועצים הפנסיוניים שלהם, כך תוכלו לסמוך על כך שהם אנשים אמינים שרוצים בטובתכם.

מה המחירים של ייעוץ פנסיוני?

כיוון שייעוץ פנסיוני הוא מקצועי חופשי, היועצים רשאים לקחת כל תעריף שעולה על רוחם. המחירים משתנים בהתאם לוותק, לצרכי הלקוח ולכמות הפגישות הנדרשות. ייעוץ פנסיוני חד פעמי לאדם יחיד יכול לעלות בין 1000 ל- 2000 ₪, בעוד שייעוץ זוגי יכול לעלות בין 2000 ל- 2500 ₪. ישנם יועצים פנסיונים שמציעים אופציה לליווי לטווח הארוך בעלות של 100 עד 200 ₪ לכל חודש.