השקעות בשוק ההון

שוק ההון בישראל וגם בעולם לא נח לרגע, רצוי מאוד להתייעץ עם מומחה בתחום שוק ההון לפני השקעה

השקעה היא דרך להרוויח כסף מהצד בזמן שאתה עסוק בפעילויות חייך השונות, ולגרום לכך שהכסף הזה יעבוד עבורך, כך שתוכל לקצור את מלוא עבודתך בעתיד. המשקיע האגדי וורן באפט מגדיר את ההשקעה כ"תהליך הנחת הכסף עכשיו כדי לקבל יותר כסף בעתיד". מטרת ההשקעה היא להעביר את כספך לעבודה בסוג אחד או יותר של כלי השקעה בתקווה שיגדילו את הכסף שלך לאורך זמן.

בוא נגיד שיש לך 3,000 ₪ בצד, ואתה מוכנן להיכנס לעולם ההשקעות. או אולי יש לך רק 50 ₪ עודפים בשבוע, ותרצה להיכנס להשקעה. במאמר זה נדריך אותך בתחילת הדרך כמשקיע ונראה לך כיצד למקסם את התשואות שלך תוך מזעור העלויות.

נקודות מפתח לגבי השקעות

  • השקעה מוגדרת כפעולה של הקצאת כסף או הון למאמץ עם ציפייה לקבל הכנסה או רווח נוסף.
  • בניגוד לצריכה, השקעה של כסף מיועדת לעתיד, בתקווה שהוא יגדל עם הזמן.
  • עם זאת, השקעה כרוכה גם בסיכון להפסדים.
  • השקעה בשוק המניות היא הדרך הנפוצה ביותר למתחילים לצבור ניסיון בהשקעה.

איזה סוג משקיע אתה רוצה להיות?

לפני שתשקיע את כספך, עליך לענות על השאלה, איזה סוג משקיע אני? בעת פתיחת חשבון עבור ההשקעה באחת מפלטפורמות הברוקר המקוונות, אתה תישאל על יעדי ההשקעה שלך וכמה סיכון אתה מוכן לקחת.

יש משקיעים שרוצים ליטול יד פעילה בניהול צמיחת כספם, ויש המעדיפים לשים אותו על מניה מסוימת ולשכוח ממנו. ברוקרים מקוונים "מסורתיים" יותר מאפשרים להשקיע במניות, אג"ח, קרנות אינדקס וקרנות נאמנות.

ברוקרים מקוונים

ברוקרים האפשריים הם בשירות מלא או מוזלים. ברוקרים בשירות מלא, כשמם כן הם, נותנים את כל מגוון שירותי התיווך המסורתיים, כולל ייעוץ פיננסי לפנסיה, שירותי בריאות וכל מה שקשור לכסף. בדרך כלל הם עוסקים רק בלקוחות בעלי ערך גבוה יותר, והם יכולים לגבות עמלות משמעותיות, כולל אחוז מהעסקאות שלך, אחוז מהנכסים שהם מנהלים ולעיתים דמי חבר שנתיים. מקובל לראות גודלי חשבון מינימליים של 100 אלף ₪ ומעלה עבור ברוקר בשירות מלא. ובכל זאת, ברוקרים מסורתיים מצדיקים את העמלות הגבוהות שלהם על ידי מתן ייעוץ מפורט לצרכיך.

ברוקרים מוזלים היו יוצאים מן הכלל בעבר, אך כעת הם הנורמה. ברוקרים מקוונים מוזלים נותנים לך כלים לבחור ולבצע עסקאות משלך, ורבים מהם מציעים גם שירות ייעוץ. עם התקדמות מרחב השירותים הפיננסיים במאה ה -21, ברוקרים מקוונים הוסיפו תכונות נוספות, כולל חומרים חינוכיים באתרים ובאפליקציות הסלולריות שלהם.

בנוסף, למרות שיש מספר מתווכים מוזלים ללא מגבלות הפקדה מינימליות (או עם כאלו נמוכות מאוד), ייתכן שתעמוד בפני מגבלות אחרות, ועמלות מסוימות יחויבו בחשבונות שאין להם פיקדון מינימלי. זה משהו שמשקיע צריך לקחת בחשבון אם הוא רוצה להשקיע במניות.

מינימום לפתיחת חשבון

למוסדות פיננסיים רבים יש דרישות פיקדון מינימליות. במילים אחרות, הם לא יקבלו את בקשת החשבון שלך אלא אם כן תפקיד סכום כסף מסוים. חברות מסוימות אפילו לא יאפשרו לך לפתוח חשבון בסכום של 3000 ₪ בלבד.

משתלם לבדוק כמה מקומות ולבחון ביקורות באתרי אינטרנט בנוגע אליהם. חברות מסוימות לא דורשות מינימום פיקדונות. אחרות עשויות לרוב להוריד עלויות, כמו דמי מסחר ודמי ניהול חשבונות, אם יש לך יתרה מעל רף מסוים. ובכל זאת, ישנן חברות שעשויות לתת מספר מסוים של עסקאות ללא עמלה לפתיחת חשבון.

עמלות ואגרות

כמו שכלכלנים אוהבים לומר, אין ארוחת צהריים בחינם. כל הברוקרים צריכים להרוויח כסף מלקוחותיהם בצורה כזו או אחרת. ברוב המקרים, המתווך שלך יגבה עמלה בכל פעם שאתה סוחר במניות, באמצעות קנייה או מכירה. דמי המסחר נעים מהקצה הנמוך של 2$ למסחר, אך עבור חלק מהברוקרים המוזלים הם יכולים להגיע עד 10$. יש מתווכים שגובים כלל עמלות סחר, אך הם מפצים על כך בדרכים אחרות. אין ארגוני צדקה המפעילים שירותי ברוקר.

תלוי באיזו תדירות אתה סוחר, עמלות אלה יכולות להוסיף ולהשפיע על הרווחיות שלך. השקעה במניות יכולה להיות יקרה מאוד אם אתה משקיע במניות רבות ויוצא מהן לעתים קרובות, במיוחד עם סכום כסף קטן שיש להשקעה.

זכור, השקעה בשוק ההון זה למעשה צו לרכוש או למכור מניות בחברה אחת. אם ברצונך לרכוש חמש מניות שונות במקביל, הדבר נתפס כחמש עסקאות נפרדות, ולכן יגבו תשלום עבור כל אחת מהן.

מה כדאי לעשות אם אני רוצה להתחיל להשקיע?

כאשר מדברים על השקעות בשוק ההון, הן דורשות יותר שכל ממזל. לכן חשוב להכיר את סוגי ההשקעות השונות ואת כל האפשרויות הניצבות בפנייך לפני שאתה מתחיל להשקיע את כספך.